Informacje na temat NAUKI ZAWODU dostępne są w Biurze Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku codziennie w godzinach: 08:00-15:00.
Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może odbywać się poprzez:
Nauka zawodu ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy na zasadach ustalonych w odrębnych przepisach oraz dokształcanie teoretyczne.
/dotyczy uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową/
Przyuczenie do wykonywania określonej pracy ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze robotnika przyuczonego i może dotyczyć prac, których rodzaj nie wymaga odbycia nauki zawodu.
/dotyczy uczniów, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej/
Młodocianym w rozumieniu kodeksu pracy jest osoba, która nie przekroczyła 18 lat.
Istnieje możliwość podpisania umowy o pracę w celu nauki zawodu dla uczniów, którzy w danym roku kalendarzowym ukończyli szkołę podstawową i ukończyli 18 lat – ale tylko do 31 grudnia tego roku w którym jednocześnie ukończyli szkołę podstawową i 18 lat.
Uczniowie pobierając praktyczną naukę zawodu w zakładach rzemieślniczych kształcą się w Branżowych Szkołach I Stopnia. Po zakończeniu nauki otrzymują świadectwo szkolne oraz po zdaniu egzaminu, którego koszty ponoszą pracodawcy, uzyskują tytuł czeladnika. Absolwenci szkół zawodowych mogą kontynuować naukę w szkole średniej a jednocześnie już podjąć pracę.
W obecnych czasach istnieje zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami zawodowymi. Po trzech latach pracy w danym zawodzie można przystąpić do egzaminu mistrzowskiego, który jest jednoznaczny z uzyskaniem tytułu technika.
Świadectwo czeladnicze oraz Dyplom mistrzowski są honorowane zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju.
Okres na jaki została podpisana umowa o pracę w celu nauki zawodu zostaje wliczony do wysługi lat od których zależą uprawnienia emerytalno- rentowe.
Dokumenty potrzebne do spisania umowy o praktyczną naukę zawodu:
* uczeń, który nie ma ukończonych 15 lat – musi posiadać pozytywną opinię z poradni psychologiczno – pedagogicznej
* jeżeli uczeń ma opiekuna prawnego – należy dołączyć postanowienie sądu
Dokumenty potrzebne do spisania umowy o przyuczenie do wykonywania określonej pracy:
* uczeń, który nie ma ukończonych 15 lat – musi posiadać pozytywną opinię z poradni psychologiczno pedagogicznej
* jeżeli uczeń ma opiekuna prawnego – należy dołączyć postanowienie sądu